Ve státní svátek 8.5.2024 bude synagoga přístupná pouze v čase 10-12 hodin. 

Kalendář akcí

Pokračovatelé Alfréda Neumanna Osudy tvůrců z českých zemí ve Svaté zemi. Jména architektů Alfreda Neumanna, Paula Engelmanna, Kurta Ungera, či...
Zveme Vás na vernisáž prodejní výstavy obrazů Marie Saudkové, 8.6.2015 od 17.hodin. Výstava je přístupná do 16.8.2015 vždy Po-Pá v 10-15 hodin, So v...
  PROHLÍDKY KRNOVSKÉ SYNAGOGY   DUBEN-LISTOPAD pondělí a středa - 10:00 - 16:00 úterý, čtvtek, pátek - 10:00 -...
<< 24 | 25 | 26 | 27 | 28

 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/o-kudy-z-nudy/bannery-a-loga

Ve státní svátek 8.5.2024 bude synagoga přístupná pouze v čase 10-12 hodin. 

Úvod

Srdečně vás zveme na výstavu fotografií Krnova a jeho zákoutí pohledem objektivu krnovského rodáka PhDr. Vladimíra Vocelky. Výstava bude přístupná v otevíracích hodinách synagogy do 25.6.2024.

Výstava o životě několika mladých židovských děvčat, vězněných v terezínském ghettu v jednom z pokojů, tzv. heimů. Na jednotlivých panelech je přiblíženo nejen jejich každodenní strádání, ale především malé radosti a silná přátelství, která na tomto místě vznikala. 

 Výstava vznikla péčí německé novinářky a reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě osobních vzpomínek žen vězněných v mládí v Terezíně vydala v Německu stejnojmennou knihu, doplněnou dochovanými dokumentárními materiály.
Panely představují srozumitelným způsobem život několika mladých židovských děvčat z jednoho pokoje v terezínském dětském domově. Úvod výstavy se věnuje politickým událostem ve 30. letech a reflektuje nástup Adolfa Hitlera k moci, obsazení Rakouska a českého pohraničí, tzv. Křišťálovou noc a vznik Protektorátu Čechy a Morava.
Další část je věnována období pronásledování židovského obyvatelstva před deportacemi.
Těžiště výstavy spočívá na vykreslení terezínského ghetta a života dětí a mládeže za jeho zdmi. Panely přinášejí informace o dětských domovech a jejich obyvatelích, o jejich každodenním životě, který zahrnoval nejrůznější výchovné, tvůrčí i vzdělávací činnosti.
Několik panelů je věnováno také klíčovým událostem souvisejícím s chodem terezínského ghetta, např. návštěvě Mezinárodního výboru Červeného kříže v létě 1944 a především odcházejícím transportům z Terezína na východ, které zásadně poznamenaly tvář celého terezínského společenství.
Závěr výstavy seznamuje s poválečnými osudy těch děvčat, která měla to štěstí a dočkala se konce války. Veškerý text na panelech je doplněn komentářem či výpověďmi jednotlivých pamětnic.

Výstava je přístupná v otevíracích hodinách synagogy do 26.6.2024 

REKONSTRUKCE KRNOVSKÉ SYNAGOGY PROBĚHLA V RÁMCI PROJEKTU REVITALIZACE ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK V ČESKÉ REPUBLICE

Cílem projektu jevznik centrálně koordinované a metodicky řízené sítě 10 oblastních kulturně vzdělávacích center židovské kultury, které prezentují jedinečné kulturní dědictví České republiky. Oblastní centra židovské kultury vznikla na území 7 krajů v lokalitách: Úštěk, Jičín, Brandýs n. L., Plzeň, Březnice, Nová Cerekev, Polná, Boskovice, Mikulov a Krnov. Projekt je spolufinancován z prostředků EU a Evropského fondu pro reg. rozvoj. a jeho nositelem je Federace Židovských obcí v ČR, která je rovněž majitelem synagogy.

    

Kontakt

Krnovská synagoga Soukenická 83/28
794 01 Krnov
www.synagogakrnov.cz
608 643 487 synagogakrnov@email.cz